ŠVENČIŲ BELAUKIANT: LIETUVOS DVARŲ KULTŪRA

ŠVENČIŲ BELAUKIANT: LIETUVOS DVARŲ KULTŪRA

Belaukiant didžiosios metų šventės aplankykime Lietuvos dvarus, pasižvalgykime, kaip žmonės net prieš 100 ar daugiau metų mokėjo linksmintis, laukti, kurti gerą nuotaiką. Niekam neleiskime pavogti Kalėdų.

Kelionės programa

1
Dvarų kultūra
Ryte išvykstame į smagią pažintinę – pramoginę kelionę.

Važiuosime vienu vaizdingiausiu ir turtingiausiu Lietuvos keliu – Panemune. Prieš akis veriasi vienas už kitą gražesni vaizdai, atsiskleidžia Nemuno panorama, viena kitą keičia Nemuno šlaituose sutūpusios jaukios gyvenvietės, kas keli kilometrai pasitinka turtingą istoriją menančios pilys ir didingai stūksantys piliakalniai.
Pirmieji vaizdingame Panemunės kely, Nevėžio ir Nemuno santakoje, pasitinka puikiai sutvarkytas XVII a. renesansinis Raudondvario pilies davaras. Nors rūmai turi gynybinės pilies bruožų – bokštą, šaudymo angas, tačiau šie gynybiniai elementai atliko daugiau dekoratyvinę paskirtį. Ilgą laiką Raudondvario dvaras priklausė žymiems didikams Radviloms, vėliau jį valdė Zabielos, bet ypatingai rūmai suklestėjo XIX a. valdant grafams Tiškevičiams. Jų valdymo metais rezidenciją papildė dvi oficinos, oranžerija, įrengtas ūkinis kiemas su arklidėmis, svirnu, tvartais ir kitais pastatais, šalia rūmų buvo įveistas 13 ha peizažinis parkas. Dabar buvusiame žirgyno manieže veikia Menų inkubatorius. Lankomės jo kūrybinėse dirbtuvėse, dalyvaujame edukaciniame užsiėmime* „Sukurk kalėdinę dovanėlę“. Edukacijos kūrybinis iššūkis – pasigaminti sau arba tikram draugui unikalią gintarinę draugystės apyrankę! Išgirsime labai daug apie gintaro susiformavimą, apžvelgsime priešistorinį etapą nuo dinozaurų išnykimo prieš 60 mln. metų, gintaro formavimosi prieš 40-50 mln. metų iki šių dienų. Tyrinėsime nepaprastas Baltijos gintaro savybes. Rūpinamės sveikata, gurkšnojame nepaprastą gintarinę arbatą, na ir, aišku, nuoširdžiai darbuosimės. Išsivešime be galo vertingą dovanėlę, sušildytą svo širdies.

Kitas sustojimas – daugiau nei 30 metrų iškilęs Seredžiaus piliakalnis (dar vadinamas Palemono kalnu) prie Dubysos žiočių. Įveikus 300 piliakalnio laiptelių, lyg nuo gero apžvalgos bokšto atsiveria kerintys vaizdai į apylinkes: upės slėnis, pakrantės, sniego pataluose besiilsintys laukai ir ramiai sutūpusios sodybos.

Tarp dviejų piliakalnių įsikūrusi Veliuona mena didingą istoriją. Tai buvo viena svarbiausių pasipriešinimo kryžiuočiams centrų. Čia ant Gedimino kapo piliakalnio stovėjo pirmoji medinė pilis. Ant kito piliakalnio, vadinamo Pilies kalnu, 1412 m. Vytautas pastatė mūrinę pilį. Dabartinis miesto centras tai trikampė Vytauto aikštė, kurios centre stovi betoninis paminklas didžiajam kunigaikščiui. Nuo aikštės puikiai matosi renesansinė Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia. Jos šventoriuje palaidoti lietuvių kalbos puoselėtojai Antanas ir Jonas Juškos.

Vos už kelių posūkių, pro medžių proskynas rausta Raudonės didysis bokštas. Iki pilies veda akmeniniai laiptai, besislepiantys šimtamečių medžių pavėsyje. Įspūdingo grožio rezidencinę pilį XVI a. pab. pasistatė stambus miško pirklys iš Prūsijos Krišpinas Kiršenšteinas. Keičiantis pilies savininkams pilis buvo ne kartą perstatyta. XX a. viduryje pilis buvo restauruota ir joje įkurta pagrindinė mokykla. Mokykla pilyje! Raudonės puošmena – didysis cilindrinis bokštas* (33,5 m aukščio) jame įrengti laiptai, vedantys į apžvalgos aikštelę. Štai čia mes ir pakylame pasigrožėti apylinkėmis.

O dabar aristokratiškas sustojimas – prie autentiškiausios, daugiau nei 400 metų skaičiuojančios rezidencinės Panemunės pilies. Su pilimi susipažinsime, kai ko išmoksime ir praktiškai išbandysime dalyvaudami edukacinėje programoje* „Puikusis virėjas". Naujoji prancūziška virtuvė Lietuvos dvaruose XVIII amžiuje.“ 1730–1750 m. Prancūzijoje įvyko gastronominė revoliucija. Prancūzų virėjai deklaravo senųjų kulinarinių tradicijų atsisakymą ir naują patiekalų ruošimo būdą vadino naujuoju arba moderniuoju. Naujoji prancūziška virtuvė pripažinimo sulaukė ir Abiejų Tautų Respublikoje – 1783 m. buvo išversta ir kelis kartus išleista naujosios prancūziškos virtuvės knyga „Puikusis virėjas“ (Kucharz doskonaùy, versta iš La Cuisinière bourgeoise). Kartu su prancūzų gastronomija plito ir stalo kultūra. Panemunės pilyje XVIII a. pabaigoje buvo įrengtas vienas pirmųjų šalyje valgomųjų, šalia jo – patalpa indams laikyti (vad. kredensas), taip pat buvo įrengta ir nauja virtuvė. Šios erdvės – puiki vieta gastronominei diskusijai.
Edukacinio užsiėmimo metu susipažinsite su XVIII a. gastronominėmis idėjomis, jų atgarsiais Lietuvoje, apžiūrėsite valgomąjį, tarnybines liokajų patalpas, istorinę XVIII a. virtuvę ir archeologinius radinius. Įgytų žinių prireiks atliekant pateiktą užduotį – padengti stalą pagal prancūzišką paprotį.

Papietauti* sukame į į mažą Kidulių miestelį, garsėjantį Juozo Vilkenio gaminamais vynais. Ar bent galėjote įsivaizduoti, jog dainose apdainuotas „Pienių vynas“ išties egzistuoja? Ne tik egzistuoja, bet ir paragauti jo galėsite vyninėje „Vilkenta“.

Kelionės pabaigoje lankomės Gelgaudiškio dvare. Apie 1842-1846 m. Prūsijos baronas Gustavas Henrikas Koidelis ant aukšto Nemuno slėnio šlaito pastatė mūrinius vienaukščius dvaro rūmus, kurie čia stovi iki šiol. Dvaras turėjo savo vandentiekį, ledainę ir kitus tam laikui labai modernius pastatus. Būtent čia, prie Gelgaudiškio dvaro 1972 m. buvo filmuojamos kai kurios Lietuvos televizijos filmo „Tadas Blinda“ scenos. Visa tai išgirsite dalyvaudami ekskursijoje su dvaro šokių pamoka ir kalėdiniais skanėstais*. Dvaro salėje svečius pasitiks antroji dvaro ponia, kviesdama pasimokyti nuotaikingų dvaro šokių žaidimų, pamokys dvariškų manierų, supažindinami su dvaro virtuvės istorija. Ir pavaišins naminėmis spurgytėmis, imbieriniais sausainėliais ir kava su cinamonu...
Sotūs, smagūs ir gerai nusiteikę sukame namų link.

Papildoma informacija

Į kelionės kainą įskaičiuota
 • Kelionė autobusu.
 • Kelionės vadovo - gido paslaugos.
 • Kelių mokesčiai.
 • Kuro mokestis.
 • Kelionės organizavimas.
Į kelionės kainą neįskaičiuota
 • (*)- Mokami objektai. Turistas moka pats:
 • Edukacinis užsiėmimas Raudondvario dvare „Sukurk kalėdinę dovanėlę“ – 6 Eur.
 • Raudonės didysis bokštas – 1,5 Eur suaugusiam, 1 Eur vaikams, studentams, senjorams.
 • Ekskursija + edukacinė programa Panemunės pilyje „Puikusis virėjas. Naujoji prancūziška virtuvė Lietuvos dvaruose XVIII amžiuje.“ - 8 Eur suaugusiam, 6 Eur studentams, senjorams, 2 Eur vaikams.
 • Pietūs Kidulių vyninėje (karštas patiekalas+sriuba) – 8 Eur.
 • Ekskursija su dvaro šokių pamoka ir kalėdiniais skanėstais – 10 Eur/asmeniui.
Pastabos
 • Vairuotojų darbo - poilsio režimą nustato ES reglamentas.
 • Objektų lankymo tvarka ir kainos gali nežymiai kisti.
 • Išvykimas iš Vilniaus.
 • Išvykimas iš Kauno.

Svarbi informacija:

Į kelionę rekomenduojame vykti tik pilnai vakcinuotiems ar persirgusiems asmenims.

Būkite pirmas palikęs atsiliepimą
Palikti atsiliepimą

Kelionės datos ir kainos

Išsirinkite kelionės datą
Šeštadienis
2021.12.11
liko 29 vietos
1 diena
Šeštadienis
2021.12.11
28.05 €
33.00 €
-15 %
Kelionės kaina vaikui
28.05 €
33.00 € -15 %
Kelionės kaina suaugusiam
28.05 €
33.00 € -15 %
[tour.departure_dates.load_more]

Jums taip pat patiks

Į Laplandiją pas Kalėdų senelį
Į Laplandiją pas Kalėdų senelį
Suomija
6 dienos / 5 naktys
2021.12.26 - 2021.12.31 liko 20 vietų
2022.01.02 - 2022.01.07 liko 17 vietų
Naujieji metai Laplandijoje
Naujieji metai Laplandijoje
Suomija
6 dienos / 5 naktys
2021.12.29 - 2022.01.03 liko 20 vietų
NAUJIEJI METAI PASLAPTINGOJE SAREMOS SALOJE su Naujametine švente viešbutyje – KALĖDIS TALINAS IR RYGA
ŽIEMOS PASAKA ENERGYLANDIJOJE – KALĖDINĖS MUGĖS KROKUVOJE
ŽIEMOS PASAKA ENERGYLANDIJOJE – KALĖDINĖS MUGĖS KROKUVOJE
Lenkija
3 dienos / 2 naktys
2021.12.17 - 2021.12.19 liko 41 vieta
NAUJIEJI METAI JŪRMALOJE su apgyvendinimu 5* viešbutyje Baltic Beach Hotel & Spa
NAUJIEJI METAI JŪRMALOJE su apgyvendinimu 5* viešbutyje Baltic Beach Hotel & Spa
Latvija
2 dienos / 1 naktis
2021.12.31 - 2022.01.01 liko 33 vietos
Naujieji metai Taline
Naujieji metai Taline
Estija
2 dienos / 1 naktis
2021.12.31 - 2022.01.01 liko 22 vietos